Szkolenia merchandising oraz co to jest merchandising.

Merchandising szkolenia – czego dotyczą nasze szkolenia z merchandisingu?
Merchandising – jakie są najważniejsze zasady?
Jakie wyzwania stoją przed menedżerem w obszarze merchandisingu nowoczesnego sklepu, punktu handlowego czy apteki?
Co to jest merchandising? Czy na pewno już wiesz?
Visual merchandising i merchandising: w czym tkwią różnice?
Czy merchandising to manipulacja?

Przed rozpoczęciem szkolenia z merchandisingu, warto odpowiedzieć sobie na kilka bazowych pytań – powyższe, to tylko część z nich. Współczesny merchandising to zaawansowane narzędzia zwiększające efektywność ekspozycji i wygodę robienia zakupów przez klienta, dlatego też należy do nich podejść kompleksowo.

Zapraszamy do zapoznania się z krótkim wprowadzeniem do szkoleń z merchandisingu.

Zobacz nasz szkolenia

null

Szkolenie merchandising

budowanie planogramów
Sprawdź
null

Szkolenie merchandising

organizacja powierzchni
Sprawdź

Merchandising – definicja

Patrząc na definicje merchandisingu, warto zwrócić uwagę na dwie z nich, w dużym stopniu uproszczone, ale świetnie oddające istotę rzeczy:

Ułatwienie klientowi wyboru – niby prosta definicja, a jednak bardzo wymowna. Co może być ważniejsze niż to, by sklep był wygodny dla klienta? Jeśli właściwe wykorzystamy merchandising, pomagamy klientowi w wyborze poprzez wyeksponowanie oferowanych produktów. Dotyczy to stosowania zasad merchandisingu w sklepie samoobsługowym, w którym klient może samodzielnie odkryć najwięcej swoich potrzeb, ale intuicyjny wybór również może dotyczyć sklepów z obsługą i ladą np. piekarniczych czy wędliniarskich. Dobrze przeprowadzony merchandising wpływa na zwiększenie sprzedaży towarów.
Cichy sprzedawca[1] – wydaje się to takie oczywiste, że dobry merchandising może pomóc w sprzedaży. W każdej z branż jego zastosowanie jest bardzo duże,  gdyż klienci dzięki poprawnemu ułożeniu samodzielnie podejmują decyzje o wyborze odpowiedniego dla nich produktu. Jedyną branżą w Polsce która ma ograniczone możliwości w stosowaniu pełnych zasad merchandisingu jest branża farmaceutyczna. W aptekach można zauważyć już duże tendencje do zmiany ustawienia w regałach za pierwszym stołem, gdzie każdy asortyment ma swoje stałe miejsce w kategorii i pacjent się przyzwyczaja. Widać także zagospodarowanie części samoobsługowej, w której pacjenci mogą samodzielnie realizować i odkrywać swoje potrzeby. Właśnie dlatego mówi się o cichym sprzedawcy czy farmaceucie. Oczywiście rolą farmaceuty jest czasami skorygować ten samodzielny wybór pacjenta i pokazać konsekwencje dla jego zdrowia, jeżeli nieświadomie wybrał on niewłaściwe dla jego terapii czy oczekiwań leki otc czy suplementy. I to jest zdecydowana różnica pomiędzy sprzedawcami na rynku detalicznym, a farmaceutami, którzy z racji swojego zawodu i sprzedawanego asortymentu czują się odpowiedzialni za zdrowie i życie pacjenta.

 

[1] Op.Cit W.Szymecki. Merchandising w praktyce, Fundacja Taurus, Poznań 2010

Merchandising – co to jest?

Wielokrotnie możemy spotkać się z oskarżeniami, że stosując zasady merchandisingu manipulujemy klientem. Do takiego myślenia przyczynia się duża ilość nieprawdziwych informacji o merchandisingu w mediach, szczególnie dotyczących praktyk w dużych sieciach spożywczych. W połączniu z brakiem profesjonalnej wiedzy odnośnie merchandisingu, stanowi to pożywkę dla nieufności i domysłów.
Na rynku można też spotkań wiele szkoleń, z obszarów takich jak: merchandising w sklepievisual merchandising  w praktyce czy wybrane zasady merchandisingu, które tylko pobieżnie pokazują niektóre najpopularniejsze elementy merchandisingu. Niestety często przekazywane przez trenerów informacje są większości uczestników znane i niezbyt odkrywcze, a czasem wręcz błahe i archaiczne.
Zasadniczym problemem wszelkich poczynań merchandisingowych jest dziś na ogół dostosowanie sklepu do oczekiwań klienta. W centrum wszystkich działań merchandisingu ma być wygoda i intuicyjność zakupów klienta. Tutaj nie ma miejsca na manipulację, gdyż oznacza to stratę klienta, a nie zysk sklepu.
Z psychologii zachowań wiemy, że raz oszukany klient niechętnie wraca ponownie na zakupy do sklepu. Działania merchandisingowe mają mu pomóc w zrealizowaniu jego potrzeb i sprzyjać wygodzie robienia zakupów w sklepie. Jeśli klient będzie sprawnie, wygodnie i w oczekiwanym przez niego tempie realizował swoje potrzeby zakupowe w Twoim sklepie – wygrywasz!

Tłumaczenie słowa merchandising

Wiele osób zastanawia się dlaczego to jest taka trudna nazwa i czy nie ma w języku polskim jakiegoś słowa, które mogłoby ją zastąpić.

Termin „merchandising” swoje źródło pochodzenia ma w angielskich słowach – merchandise (towar, dobra przeznaczone na sprzedaż) oraz merchant (kupiec, handlowiec)[1]. Ślady merchandisingu możemy też spotkać w języku łacińskim i czasowniku mercari (handlować).[2]
Dlatego bardzo trudno jest znaleźć jakiś polski odpowiednik, bo gdybyśmy chcieli przetłumaczyć merchandising – dosłownie, oznaczałby on tyle co „towarowanie”.[3] Wiemy jednak dobrze, że nie jest to właściwe określenie tego, czym obecnie jest merchandising.

 

[1] A. Smalec: Wybrane aspekty merchandisingu (w:) Marketing w handlu. Red. G. Rosa, Uniwersytet Szczeciński, Szczecin 2009
[2] W. Kopaliński: Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych. Wiedza Powszechna, Warszawa 1985
[3] W.Szymecki, Merchandising w praktyce, Fundacja Taurus, Poznań 2010

Techniki merchandisingu – sześć wybranych zasad dotyczących powierzchni sklepu

Nasze szkolenia z merchandisingu pomogą Ci swobodnie, kreatywnie i przede wszystkim efektywnie stosować najważniejsze zasady merchandisingu. Takich zasad jest wiele, dotyczą różnych elementów działań merchandisingowych.

Poniżej przedstawiamy tylko kilka wybranych zasad i technik merchandisingu, które uczestnicy naszych szkoleń dogłębnie poznają oraz ćwiczą ich wykorzystanie we własnej branży i formacie sklepów.

Zasada 1:

Kategoryzacja produktów – ułożenie towaru zgodne z przeznaczeniem produktów.

To jedna z podstawowych zasad merchandisingu odnosząca się to rozmieszczenia asortymentu w sklepie. Jeżeli przyjmiemy, że podstawowym celem merchandisingu jest ułatwienie wyboru klientowi przez intuicyjną selekcję potrzebnego dla niego asortymentu,  to ułożenie sklepu według jasnych i czytelnych kryteriów przeznaczenia należy potraktować priorytetowo. Taka sytuacja pozwoli klientowi w znalezieniu odpowiedniego dla siebie produktu w sposób szybki i wygodny. Oczywiście większe znaczenie ma to w przypadku sklepów samoobsługowych gdzie klient  musi samodzielnie nawigować pomiędzy regałami  poszukując w sklepie potrzebnej rzeczy. Warto zaznaczyć, że poszczególne kryteria należy segmentować w blokach (segmentach) pionowych, w taki sposób by od góry do dołu były produkty tej samej kategorii czy rodziny asortymentowej.

Przykładowo kategorię soków i napoi możemy podzielić na następujące segmenty pionowe: woda, soki – nektary, napoje niegazowane, napoje gazowane.

Poszczególne rozmieszczenie rodzin asortymentowych w kategorii zostanie omówione w kolejnym artykule „Merchandising kategorii”.

Zasada 2:

Komplementarność czyli ułożenie kategorii według logicznych powiązań.

Podczas ustawiania segmentów kategorii uwzględniających poszczególne kryteria tematyczne w sklepie, należy zwrócić uwagę na ich logiczne powiązania. Czasami spotykam się w sklepach z rozwiązaniami, które nie mają nic wspólnego z tą zasadą. Bardzo często można zauważyć, że obok siebie ustawione są kategorie soki i makarony czy słodycze i zupy instant. Choćby długo szukać to jednak trudno znaleźć jakąkolwiek komplementarność.

W jakim celu należy tę zasadę stosować? Jest ona ważna z punktu widzenia nawyków klienta, który przecież będąc w sklepie spożywczym, wie dobrze, że obok makaronów ułożone są sosy, bo te produkty bardzo często kupujemy razem. Podobnie jak obok piwa bardzo często są umieszczone chipsy i inne przekąski. W sytuacji, gdy klient  przyjdzie do sklepu po mięso na obiad, to z pewnością będzie potrzebował również przypraw czy innych produktów komplementarnych do przygotowania obiadu, które powinny znajdować się w pobliżu. Klient wielokrotnie nie pamięta o tych produktach podczas zakupów i dopiero kiedy je zauważy jest w stanie połączyć te potrzeby komplementarnie i zdecyduje się kupić.

Należy zwrócić uwagę na kolejność poszczególnych kategorii i w jaki sposób, one się ze sobą łączą. Kategoria słodyczy w spójny sposób łączy się z asortymentem kaw i herbat, gdyż zwykle do „czegoś słodkiego” z przyjemnością wypijemy kawę lub herbatę. Właśnie dlatego ułożenie komplementarne kategorii może pomóc klientowi w robieniu zakupów tak aby łączył swoje potrzeby i produkty kupował razem zgodnie z jego potrzebami.

Zasada 3:

Strefa dekompresji – co zrobić, aby klient już od wejścia zbudował sobie dobre wrażenie o sklepie i zaczął realizować swoje potrzeby.

Czy wiesz, że 95% klientów zatrzymuje się dopiero po przejściu 1/3 sklepu?

Co to oznacza?  Przestrzeń sklepu została źle zagospodarowana!

Strefa dekompresji  – zajmująca zwykle od 2 do 5 metrów – to najważniejsze miejsce w sklepie. W tym miejscu klient wyrabia sobie opinię o sklepie w jakim się znalazł. Ważne jest odpowiednie „przywitanie” klienta – najlepiej „zaskoczenie” go czymś pozytywnym. Od tych pierwszych kilku sekund zależy, czy klient  zwróci uwagę na towar i zdecyduje się na zakup lub przynajmniej zauważy np. wyjątkową jakość produktu czy bardzo dobrą promocję. W wielu sklepach w strefie wejścia pojawia się extra wystawka, przyciągający wzrok regał owocowo-warzywny lub pachnące chlebem stoisko piekarnicze.

Należy pamiętać o zasadzie merchandisingu odnoszącej się do początku drogi klienta po sklepie zwanej strefą dekompresji 4”Z” – oznaczającej Zatrzymaj, Zainteresuj, Zaproponuj, Zbuduj Opinie.

ZATRZYMAJ klienta  – zgodnie z psychologią zachowań konsumentów, klient wchodząc do sklepu kieruje się wprost do produktu który sobie zaplanował i automatycznie pomija dużą jego cześć. Zaaranżowanie strefy dekompresji ma na celu zatrzymanie klienta tak, by nie poszedł od razu w głąb sklepu tylko aby się zatrzymał przed interesującym asortymentem i  rozpoczął zakupy już od wejścia.

ZAINTERESUJ klienta – ważne by w strefie dekompresji znajdował się asortyment, na który klient zwróci uwagę. Nie może być tam niczego, co od dłuższego czasu zalega w sklepie lub bardzo wolno rotuje, gdyż z pewnością nie zainteresuje to klienta. Ciekawymi rozwiązaniami, które widziałem w sklepach były produkty sezonowe lub w bardzo korzystnych cenach. Najlepiej takie, które zainteresują jak najwięcej klientów.

ZAPROPONUJ – jest to zasada powiązana z wcześniejszą. Zainteresowanie klienta ma na celu zachęcenie go do zakupu danego produktu, który właśnie zobaczył i odkrył potrzebę jego posiadania. Strefa dekompresji dobrze zaprojektowana, z odpowiednim asortymentem może pomóc klientowi w przypomnieniu sobie, że czegoś potrzebuję lub klient może być zaskoczony promocyjną ceną soku, piwa czy pomarańczy i zdecyduję się za szybki zakup.

ZBUDUJ OPINIĘ o sklepie – właśnie opinia i odczucie klientów wyrabia się przy wejściu do sklepu. W strefie dekompresji warto pokazywać asortyment, który jest bardzo korzystny cenowo. Wówczas wielce prawdopodobne jest, że klienci zwrócą na niego uwagę, mając przy tym od razu dobre wrażenie dotyczące pozostałych cen w sklepie. Opinię o sklepie może budować również jakość ekspozycji. Jeżeli będzie tam pokazanych tylko kilka produktów i widoczne będą braki lub będzie to asortyment, który ma krótką datę przydatności to wielu klientów może zbudować sobie opinie o sklepie jako nie dotowarowanym  lub z problemami ze sprzedażą.

Zasada 4:

Gorące strefy sklepu

W każdym sklepie możemy wyznaczyć takie strefy, które są najbardziej widoczne dla klienta, a przez to umownie nazwane miejscami gorącymi. Wiele z nich zostało już omówione wcześniej, jak strefa dekompresji,  gdyż mają one kluczowe znaczenie dla sklepu a szczególnie dla klienta . W tym miejscu zbierzemy wszystkie gorące miejsca oraz dodamy jeszcze kilka nowych.

Niezwykle ważnym jest oczywiście strefa przykasowa gdyż każdy z klientów musi do niej podjeść, aby zapłacić za towar oraz jest to ostatnia okazja, aby mógł coś jeszcze kupić. Ekspozycja towarów impulsowych ma niezwykłe znaczenie w zasadach merchandisingu. Powinien się tam znaleźć towar – markowy, impulsowy, o niskiej cenie oraz żeby większość klientów przychodzących do sklepu go potrzebowała np. batony, gumy do żucia, lizaki itp.

Prócz wymienionej strefy impulsowej wyróżniamy również w zasadach merchandisingu: osie widokowe, dobrze zaaranżowaną strefę dekompresji, ruch prawostronny i cześć regałów widocznych pod drodze klienta do kasy.

Zasada 5:

Zimne strefy sklepu

Po lewej stronie sklepu  – głownie ze względu na to, że jeżeli klient porusza się ruchem prawostronnym to w drodze po sklepie  nie odwiedza tej części sklepu w pierwszej kolejności. Dlatego dobrze jest w tym miejscu zaprojektować ładną aranżacje visual merchandisingu lub miejsce kas jako ostatni moment obecności klienta w sklepie.

W rogach sklepu  – są to zawsze zimnie miejsca w każdym punkcie sprzedaży. Jeśli dodatkowo są one niedostatecznie doświetlone tym bardziej niewidoczne stają się dla klienta.

Pomiędzy regałami – w sklepie gdzie jest dużo regałów lub gondoli to miejsca pomiędzy regałami nie są często odwiedzane przez klientów, gdyż zwykle zgodnie z psychologią zachować konsumenckich poruszają się oni po obrzeżach sklepu. Wchodzą pomiędzy regały tylko jeśli mają zdefiniowaną potrzebę zakupu produktu który tam się znajduję.

Dodatkowo zimne miejsca można wyróżnić w okolicach filarów konstrukcyjnych budynku. Niestety bardzo trudno jest zagospodarować te miejsca by je „ocieplić”. Zauważyłem, że w sklepach zwykle stoją tam ekspozycje wolnostojące producentów lub jakiś inny asortyment, który nie jest niezbędny by mieć dobrą widoczność dla klienta.

Zasada 6:

Efekt trawnikowy – wydłuż w sklepie ścieżkę poruszania się klienta.

Zadaniem każdego punktu, w którym  sprzedaje się produkty/towary  jest zadbanie o to, aby klient dostrzegł jak najwięcej różnorodnego asortymentu. Badania w branży spożywczej wskazują, że klient kupuje nawet 1% tego co zauważy. Oczywiście dotyczy to produktów, które są codzienne potrzebne. Jednak czas spędzony sklepie może mieć zdecydowany wpływ na wartość zakupów. Im więcej czasu klient  będzie przebywał w sklepie i rozpozna więcej potrzeb, tym prawdopodobnie więcej produktów znajdzie w drodze do kasy. Dlatego tak ważne jest zaproponowanie klientowi odpowiedniej ścieżki poruszania się po sklepie. Wiemy już dobrze, że klienci poruszają się w sklepie jak po rondzie w prawą stronę. Znamy już zasadę osi widokowych, czyli wiemy, w jaki sposób ich wzrok sięga i jakie produkty powinny „wciągnąć” klienta w daną strefę sklepu. Poza tymi omówionymi już zasadami warto powiedzieć jeszcze o kolejnej – związanej z efektem trawnikowym. Klientowi należy z jednej strony ułatwić poruszanie się po sklepie, przez odpowiednio szerokie przejścia i brak barier. Natomiast z drugiej nieco ten „spacer” utrudnić. Chcemy naturalnie zwiększyć klientowi komfort poruszania się po sklepie i ułatwić poszukiwanie niezbędnych dla niego produktów. Służą temu właściwie przygotowane alejki po których się porusza, a także odpowiedni układ regałów i gondoli. Duże znaczenie ma również to, które kategorie, w jakim miejscu są ułożone – w której strefie sklepu i na jakim regale.  Poprzez odpowiednie ułożenie regałów możemy nieco wydłużyć klientowi drogę po sklepie. Mistrzem w zastosowaniu tej zasady merchandisingu jest oczywiście Ikea, ale również w małych sklepach czy supermarketach można tą zasadę zastosować. Ułożenie regałów sklepu steruje poniekąd klientem. Warto zauważyć, że regały można ustawić: wzdłuż, po skosie, poprzecznie, nie regularnie – mieszając ustawienia lub w „układzie paryskim”.

Czym jest visual merchandising – podstawowe zasady.

Osoby poszukujące szkoleń merchandisingowych często zastanawiają się, czy powinny wybrać te, które dotyczą merchandisingu czy visual merchandisingu. Czy szczególnym wyróżnia się visual merchandising? Dlaczego są organizowane specjalne szkolenia związane z tą gałęzią wiedzy?

Visual Merchadising jest szeroko pojętą aranżacją sklepu, która prócz „twardej technologii” merchandisingu opartej o zasady merchandisingu dotyczące organizacji powierzchni czy budowaniem planogramów, dodaje m.in. elementy takie jak:

aranżacja wnętrza,
stylistka kolorów,
wykorzystanie oświetlenia,
używanie przyciągających klientów witryn sklepowych.

Bardzo często kursy VM (skrót od Visual Merchandisingu) pokazują tylko stylizujące aspekty sklepu. Dla kompleksowego podejścia do definicji merchandisingu powinno się zastosować zarówno zasady merchandisingu jak i visual merchandisingu.

Merchandiser, catman, manager ds. merchandisingu – szkolimy osoby na różnych stanowiskach

Nasi trenerzy dysponują kompleksową wiedzą na temat wszystkich procesów oraz wszystkich poziomów działań i planowania w zakresie merchandisingu. Szkolimy zarówno osoby, które odpowiadają za strategię i planowanie działań, jak i tych, którzy je wdrażają w życie.

W sieciach sklepów za zastosowanie zasad merchandisingu, odnoszących się organizacji powierzchni sklepu czy ekspozycji produktów w planogramach odpowiadają właściwe osoby. Mogą to być specjaliści ds. merchandisingu czy osoby zarządzające kategorią powszechnie znani jako Catmani. Natomiast za codzienne dokładanie towaru w półkach zgodnie z zasadami merchandisingu i ustalonym planogramem odpowiada merchandiser. Jest to zwykle osoba zatrudniona przez producenta, który odwiedzając codziennie sklep danej sieci ma za zadanie wyłożyć towar z magazynu do regału, zadbać o właściwą ekspozycję oraz  jakość widoczności merchandisignowej produktu. Wbrew pozorom, merchandiser to nie tylko ktoś kto „ustawia” i „wykłada” produkty. Musi on dysponować wiedzą merchandisingową na wysokim poziomie. Jeśli nie będzie rozumiał szerszego sensu swojej pracy oraz zasad, wg. których została ona zaplanowana – efekt jego działań będzie dużo gorszy, niż w przypadku fachowca z dobrym przygotowaniem merchandisingowym. Dlatego szkolenia dla merchandiserów przygotowujemy z głębokim przekonaniem o ich ogromnej roli w osiąganiu przez naszych klientów świetnych wyników sprzedaży.

Merchandiser, catman, manager ds. merchandisingu – szkolimy osoby na różnych stanowiskach

Nasi trenerzy dysponują kompleksową wiedzą na temat wszystkich procesów oraz wszystkich poziomów działań i planowania w zakresie merchandisingu. Szkolimy zarówno osoby, które odpowiadają za strategię i planowanie działań, jak i tych, którzy je wdrażają w życie.

Jak można się zorientować merchandising i visual merchandising to zaawansowane oraz skomplikowane narzędzia, które pomogą właścicielowi sklepu czy sieci sklepów tak dostosować powierzchnie i ekspozycje aby potrzeby klienta zostały odpowiednio zaspokojone. Głównym przesłaniem zasad merchandisingu jest wygoda robienia zakupów, dlatego należy podejść całościowo do tego tematu. Zachęcamy do korzystania z profesjonalnych szkoleń merchandisingowych lub kursów visual merchandisingu, które są organizowane przez ekspertów, gdyż tylko tak możesz te zasady poznać i zastosować w swoim sklepie.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zasadach merchandisingu zapraszamy na eksperckie szkolenie. Szkolenia merchandising cieszą się u nas dużą popularnością. Poniżej propozycje szkolenia, w środku więcej informacji oraz  program szkolenia (dokładny program szkolenia wysyłany jest na email). Szkolenia kierujemy do dyrektorów, menadżerów, specjalistów oraz przedstawicieli handlowych.