Konferencje

Konferencja biznesowa

By 30 czerwca, 2019 12 września, 2019 No Comments
roman szymczak konferencja

Żyj w obfitości

11 maja w Warszawie, odbyła się prawdopodobnie najciekawsza konferencja biznesowa w Polsce „Żyj w obfitości”. Organizatorem wydarzenia było Towarzystwo Biznesowe na czele z Maciejem Gnyszką. Konferencja była miejscem, w którym ludzie sukcesu dzielili się nie tylko biznesową wiedzą i doświadczeniem, ale również szeroko rozumianą życiową mądrością i wartościami. Do prowadzenia wykładów zostali zaproszeni praktycy – ludzie, którzy nie tylko osiągnęli biznesowy sukces, ale też wiodą dobre, szczęśliwe życie. Słowem – osoby, z których warto brać przykład.

Jest nam niezmiernie miło, że w gronie tych znamienitych osób znalazł się również Roman Szymczak. Jego wykład dotyczył wyzwań z jakimi mierzą się obecnie przedsiębiorcy i dlaczego marketing czasami nie działa.

Planując działania trade marketingowe należy skupić się na sześciu podstawowych aspektach:

  • Persona. Najważniejsze pytanie które musimy sobie zadać to kim jest nasz klient i do kogo konkretnie kierujemy naszą ofertę. Badania pokazują, że klienci chętniej kupują spersonalizowane i szyte na miarę usługi/produkty. Dlatego precyzyjne określenie odbiorcy naszych usług/produktów to połowa sukcesu.
  • Produkt. Jak nasz produkt wyróżnia się na tle konkurencji. Czy jesteśmy kolejnym dostawcą tego samego produktu lub usługi i konkurujemy tylko niższą ceną. Czy jednak mamy innowacyjny produkt lub działamy w niszy. Odpowiedzi na te pytania pozwolą nam dokonać charakterystyki naszych produktów, określić przewagi konkurencyjne ale również zagrożenia wynikające z działań konkurencji.
  • Cena/ Promocja. Kolejnym elementem to odpowiednia strategia cenowo – promocyjna. Na rynku jest widoczny „efekt piły” autorsko nazwany systemem TSR czyli totalnych systemów rabatowych. Wielu przedsiębiorców kurczowo trzyma się zasady, że aby skłonić klienta do zakupu trzeba zrobić promocje, dać rabat, obniżyć cenę itp. Jednak jak pokazują badania, 70% klientów zakupu dokonuje pod wpływem impulsu i emocji. Ponadto, istnieje ok. 20 innych strategii opartych na innych niż cenowych decyzjach.
  • Miejsce. W dobie ogromnej konkurencji i wielu możliwości dotarcia produktu/usługi do klienta wybór strategii pozycjonowania i dostępności ma ogromne znaczenie. Stale rosnący wskaźnik poziomu zakupów internetowych powoduje, że za kilka lat może być to główne miejsce „spotkań” klienta z dostawcą.
  • Personel. Firmę tworzą ludzie. To właśnie kapitał ludzki ma największe znaczenie dla powodzenia każdego przedsięwzięcia. Na przestrzeni czasu, zmieniły się sposoby motywacji pracowników. Dziś najcenniejszym pracownikiem jest osoba, która podziela wizję firmy, utożsami i identyfikuję się z nią. Narzucanie pracownikom nierealnych KPI, targetów, rozliczanie pracy w CRM, motywacja jedynie finansowa tylko zabija ich kreatywność i motywację do lepszej pracy.

Podsumowując, proces zarządzania marketingiem to cykl, który ciągle powinien być weryfikowany i usprawniany. Nie wystarczy raz go zaplanować i wdrożyć, gdyż w zmieniających się warunkach rynkowych oraz zachowaniach konsumenckich jest to ciągły progres, wymagający od właściciela firmy stałego monitoringu i reagowania na pojawiające się szanse i zagrożenia.

 

Poniżej można odsłuchać fragment wystąpienia Romana Szymczaka. Zapraszamy!

Call Now Button